Křečové žíly

Prevence křečových žil

Zuzana Šimíková
30.04.2012

Křečové žíly neboli varixy patří mezi velmi běžná onemocnění. Ne vždy se jim dá předejít, ale existuje několik preventivních opatření, která pravděpodobnost vzniku křečových žil výrazně snižují.

Vznik a typy křečových žil

Primární křečové žíly vznikají oslabením žilní stěny v povrchovém žilním systému a nedostatečnou funkcí chlopní, které brání zpětnému toku krve. Krev se hromadí pod chlopní a opětovně tlačí na žílu, která se nadále rozšiřuje. Z toho je patrné, že toto onemocnění má bez léčby tendenci se zhoršovat.

Sekundární varixy vznikají na základě již dříve existujícího postižení hlubokého žilního systému.

Projevy a léčba

Zvětšené a vychlípené žíly jsou patrné pouhým okem. Co však patrné není, je také únavnost takto postižených končetin, bolest až mravenčení a také časté záněty žil (tromboflembitida).

Je mnoho možností, jak křečové žíly léčit, mnoho z nich však pouze zabraňuje zhoršování potíží. V prvé řadě jde o kompresivní léčbu pomocí obinadel či speciálních punčoch, které si můžete zakoupit již při prvních příznacích vzniku křečových žil. Dále se jedná o léčbu farmakologickou, chirurgickou, nebo léčbu tzv. sklerotizací.

Příčiny křečových žil

Základní příčiny vzniku křečových žil:

  • věk
  • dědičné dispozice
  • vrozené vady žilního systému
  • těhotenství
  • hormonální výkyvy (také dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce)
  • nadváha a vysoký krevní tlak
  • životní styl (strava)
  • sedavé zaměstnání, nebo naopak dlouhé stání
  • úraz
  • zácpa
  • kouření

Prevence

Je zřejmé, že s věkem, dědičnou dispozicí, či dokonce s vrozenou vadou nic nesvedeme, o to důležitější je však při výskytu těchto rizikových faktorů dbát na prevenci.

Pohybová aktivita je nejdůležitějším preventivním opatřením vůbec, neboť podporuje správnou funkci žilního systému. Jednostranná zátěž nohou po dlouhou dobu, ať už se jedná o sezení či stání, je velmi nebezpečná. Proto i fyzickou aktivitu volte vhodně – například chůzi, běh, plavání, či jízdu na kole. V sedavém zaměstnaní je nutné nohy alespoň protáhnout nebo je na chvíli udržovat ve zvýšené poloze (třeba si dejte nohy na stůl, je-li to možné)

Stejně tak v těhotenství je po poradě s lékařem možný určitý typ pohybové aktivity, jako gravidjóga, plavání nebo alespoň procházka.

Studená sprcha, přesněji střídání teplé a studené vody, zvyšuje elasticitu žilních stěn a zlepšuje jejich funkci. Doporučuje se  každodenní sprchování zakončit vodou studenou, která cévy stahuje.

Zdravý životní styl zahrnuje nejen správný pohyb, ale také správné stravovací návyky. Ty vám pomohu udržet optimální tělesnou hmotnost a zároveň doplní potřebné živiny. Strava by měla obsahovat dostatek minerálů, vlákniny a málo soli. V případě potíží se doporučuje strava s obsahem pohanky. Na pití je nejlepší dostatečné množství vody.

Co se oblékání týče, nevhodné jsou boty s vysokými podpatky a oblečení stažené v tříslech, kolenech, či kolem kotníků, které zabraňuje průtoku krve končetinami.

Autor: Zuzana Šimíková

Éčka - přídatné látky v potravinách
Nádory prsů

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Hotjóga - rychlé hubnutí
Jóga

Hotjóga - rychlé hubnutí

10.05.2012

Pracujete na změně jídelníčku a chcete hubnutí ještě více podpořit? Jistě víte, že je potřeba zařadit pohybovou aktivitu. Mezi jednotlivými druhy cvičení je však velký rozdíl. K ús ...

Jak předejít nezdravé fixaci dítěte na matce
Péče o dítě

Jak předejít nezdravé fixaci dítěte na matce

04.05.2012

Nade vše milujete své dítě a zvykla jste si trávit s ním všechen svůj čas? Na tom není vůbec nic nepřirozeného. Stejně jako naprostá závislost dítěte na matce je do určitého věku n ...

Pozdní těhotenství
Těhotenství

Pozdní těhotenství

03.05.2012

Hranice nejčastějšího věku prvorodiček se za několik posledních desetiletí znatelně posunula. Přivést na svět první dítě po třicátém a pětatřicátém roce ženy bývalo velmi ojedinělé ...

Arachnofobie
Fobie a panika

Arachnofobie

02.05.2012

Arachnofobie je chorobný, úzkostný, nepřekonatelný až panický strach z pavouků, řazený mezi psychiatrické úzkostné poruchy zvané fobie. Člověk trpící arachnofobií si svůj problém u ...

Jóga -  cvičení pro všechny
Jóga

Jóga - cvičení pro všechny

29.04.2012

Jóga je v posledních letech velice populární a vyhledávané cvičení. Přináší užitek naší fyzické stránce, protože cvičením jógy můžeme zpevnit svalstvo, protáhnout svaly a celkově p ...