Metličkové žilky - co s nimi?

Zná to každá druhá žena, občas i muž. Malinké červené, namodralé nebo fialové žilky různě na těle. Nevypadají vůbec esteticky, připomínají drobnou pavučinku a jsou nepřehlédnutelné. Bohužel na jejich výskytu má značný podíl genetika. Uvádí se dokonce, že dědičnost má vliv až 80%.

Také náš nezdravý životní styl je hnacím motorem tohoto nepěkného stavu - kouření, sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu a z toho plynoucí nadváha, hormonální nevyrovnanost organismu. To všechno znamená dobré podhoubí pro vznik metličkových žilek.

Metličkové žilky - je to jen estetický problém?

Bohužel není. Jejich barva je nafialovělá až načervenalá a rozhodně parádu nedělají, ale drobné viditelné žilky jsou pouze jakýmsi předvojem žilní nedostatečnosti a bohužel i následně mnohem větších křečových žil.

Kde se nacházejí metličkové žilky?

Vůbec nejčastěji je najdeme na zevních stranách stehen a bérců. Mohou vyvolávat pocit těžkých nohou nebo jejich bolest, často je nacházíme též v obličeji, zejména na tvářích a okolo nosu. Odborně se jim říká mikrovarixy.

Jak předcházet vzniku a rozšiřování metličkových žilek?

Souvisí to víceméně se zdravým životním stylem, přesto musíme upřímně říct, že absolutní prevence v tomto směru neexistuje.

Pro omezení vzniku metličkových žilek je dobré:

 • Věnovat se sportu nebo delší chůzi - i při sedavém zaměstnání se čas od času protáhnout a procvičit všechny části těla.
 • Dbát na zdravou stravu plnou vitamínů - nekouřit a omezit pití alkoholických nápojů-
 • Nevystavovat se nadmíru slunečním paprskům ani solárnímu záření, protože UV záření poškozuje kolagen v kůži, který tvoří stěny drobných cévek.
 • Pokud možno neužívat hormonální preparáty.

Metličkové žilky - existuje řešení?

Existují dva hlavní způsoby odstranění metličkových žilek, jedná se o sklerotizaci a laser.

Sklerotizace

Sklerotizace je injekční metoda, kdy se do žilek vstříkává speciální roztok, který zničí obsah žilek a ty se následně samy vstřebají.

Laserové ošetření

Je vhodné pro nejmenší metličkové žilky a pavučinky, dostane se do hloubky bez porušení kůže a bez nutnosti následné komprese jako u předchozí sklerotizace. Je to metoda vyžadující vyšší finanční zatížení a bohužel zdravotní pojišťovny ji nehradí. Zákrok stojí podle velikosti a množství žilek zhruba do 4 tisíc Kč. Laserové ošetření nelze použít při onkologickém onemocnění pacienta, při extrémně opálené kůži, při poruchách srážlivosti krve nebo při užívání léků citlivých na světlo.

Bohužel u metličkových žilek dochází velice často k recidivám. Je nutné provádět ošetření ať už první nebo druhou metodou co možno nejdříve, aby nedošlo k velkému rozšíření metliček nebo dokonce k zanedbání léčby.

Foto: Pixabay.com

Metličkové žilky - co s nimi? patří do témat

Adresář

Křečové žíly ptejte se v poradně

Diskuze na téma Křečové žíly

 • Jarmila 03.02.2017 05:02 křečové žíly

  Prosim vas, jsem tehorna abojim se krecovych zil.Myslite si, ze pomuze jakoprevence takoveto…

 • Pavlina 24.01.2017 16:01 křečové žíly

  Dobry den,jen se chci podelit se svoji zkusenosti na krecove zily a pak se to rozjelo az do…

 • kyslik 02.02.2016 16:02 křečové žíly

  Hyperbaricka kyslikova komora - Reseni Proti cukrovce, bércovým vředům a pro hojeni ran - vice na…

 • Gabka 12.01.2016 16:01 křečové žíly

  Já se o něm teda dozvěděla od známé, koupila jsem si ho - překvapila mě i celkem nízká cena.…

 • Aneta 22.12.2015 15:12 křečové žíly

  Mě bylo doporučeno v lékarně žilní mazání priessnitz.. mažu pravidelně a křečáky mi pomaličku…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku