Křečové žíly

Křečové žíly a jejich riziko

Michaela Holá
28.04.2009

Problémy s žilním systémem nejsou v naší populaci nikterak výjimečné. Uvádí se, že v populaci nad 60 let má křečové žíly až každý druhý člověk. Zdaleka se však nejedná jen o vadu kosmetického rázu, ale objevuje se zde též řada velmi nepříjemných komplikací.

Co se vlastně skrývá pod označení „křečové žíly"?

Jako křečové žíly, varixy nebo žilní městky, se obvykle označují rozšířené úseky hlavních žil povrchového žilního systému dolních končetin a jejich přítoků. Postižené  žíly vystupují na povrch kůže a postupem času jsou čím dál více zřetelné. Kromě tzv. primárních varixů, tedy křečových žil, které vznikly z důvodu porušení funkce povrchového žilního systému dolních končetin, mohou být i varixy tzv. sekundární. Ty již vznikají jako následek postižení hlubokého žilního systému.

Charakteristickým projevem je viditelnost žil na dolních končetinách a je patrné jejich ztluštění. Vzhled však může být různý, od jemně tmavých metliček až po výrazné uzly. V počátku jde opravdu spíše o vadu kosmetickou, ale pokud tento problém neřešíte, objevují se další již nepříjemné projevy. Nutné je zmínit, že vážnost těchto následků nemusí odpovídat velikosti rozšířených žil. Nemocní si stěžují na otoky nohou, pocity tíhy a tlaku, bolest, brnění, svědění kůže či křeče. V pokročilých stádiích se objevuje chronická žilní nedostatečnost, trombóza, zánět žíly a okolí, ruptura žíly či bércové vředy. Závažnost zmíněných projevů může být závislá také např. na denní době či u žen na fázi menstruačního cyklu.

Jaké jsou rizikové faktory jejich vzniku?

Svou úlohu při vzniku onemocnění sehrávají zejména následující faktory:

  • věk
  • ženské pohlaví
  • těhotenství
  • výskyt v rodině
  • nadváha
  • dlouhodobé stání
  • životní styl

Ze jmenovaných faktorů je nejlépe ovlivnitelný právě životní styl. Na vzniku křečových žil se podílí zejména nesprávná životospráva, nedostatek pohybu, kouření a v mnohém může stav našich žil ovlivnit též zaměstnání. Vhodná nejsou zaměstnání, při nichž dochází k dlouhodobému stání či sezení. Pokud tedy právě vy patříte k lidem trávícím minimálně osm hodin za stolem v kanceláři, zkuste se po chvílích vždy projít, změnit pozici či se protáhnout.

Existují nějaké možnosti léčby?

Důležité je začít s léčbou co nejdříve, jinak dochází ke stálému zhoršování stavu. Základem léčby bývá podpora žilního systému kompresí. Ta se dá zajistit obinadly či kompresivními punčochami. Podstatné je jejich pravidelné nošení, které zabraňuje dalšímu rozšiřování žil, urychluje odtok krve a lymfy. Tento způsob však neřeší varixy již dříve vzniklé. Jako podpůrná léčba obvykle bývají podávány medikamenty, jejichž působení by mělo zabránit dalšímu poškozování žilního systému a odstranit, nebo alespoň zmírnit průvodní obtíže. Jejich účinek se však projeví až po dlouhodobějším užívání a jedná se opravdu spíše o léčbu podpůrnou. Na již vzniklé varixy lze užít metodu tzv. sklerotizace. Při ní je do rozšířených žil aplikována látka, která vyvolá reakci s následným slepením žilních stěn a uzavřením varixu. Po aplikaci je nutné několikatýdenní bandážování. Je však třeba brát v úvahu, že tato metoda neřeší samotnou příčinu křečových žil, ale jen jejich důsledek. Úspěchy v léčbě má ošetření pomocí laseru. Jako výhodu lze spatřit přesné zacílení bez poškození okolních struktur. V případě větších žil a kmenových varixů se užívá též léčba chirurgická, kdy se volí mezi léčbou uzavřením žíly nebo úplným odstraněním.

Co proti těmto obtížím dělat preventivně?

V prevenci je důležitý pravidelný pohyb. Jako vhodný sport lze jmenovat chůzi, běh, jízdu na kole, plavání, aerobik či aqua aerobik. Dále se snažte vyvarovat dlouhodobému sezení či stání a najděte si během dne chvíli, kdy umístíte nohy do zvýšené polohy proti zbytku těla. Pokud to není vyloženě nutné, nenoste boty s vysokým podpatkem a vyhněte se též oblečení staženému v oblasti třísel či kolen. Již zde byla zmíněna nutnost zdravé výživy a celkového životního stylu.

Máte nějaké problémy s křečovými žílamy vy? Máte nějaký svůj recept jak jim předcházet?

Autor: Michaela Holá

Příbalový leták - jak se v něm vyznat
Zvedněte si sebevědomí!

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Vehikula - Seriál o nemocech a lécích 9. díl
Vyšetření a léky

Vehikula - Seriál o nemocech a lécích 9. díl

03.06.2009

V léčbě kožních onemocnění se dnes využívá řada lokálních přípravků obsahující množství účinných látek (antibiotika, kortikosteroidy atd.). Účinek těchto léčiv velkou měrou ovlivňu ...

Vše o kojení - 4.díl
Kojení

Vše o kojení - 4.díl

25.05.2009

Hned po porodu, když už svůj uzlíček radosti držíte v náručí, přiložíte dítě poprvé k prsu. Pamatujte, sací reflex dítěte je nejsilnější během první hodiny po porodu. Pokud máte „s ...