Křečové žíly - problém nejen estetický

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Křečové žíly jsou jedním z problémů, kterému se v těhotenství nejspíš nevyhnete. Pokud jste si všimla, že vám na nohách prosvítají první drobné žilky, neváhejte a navštivte cévního specialistu dříve, než budou příznaky opravdu vážné. Jak předcházet varixům a komplikacím s nimi spojenými?

Křečové žíly neboli varixy patří mezi civilizační onemocnění. Vznikají proto,že se méně hýbeme, jsme obézní a spíše stojíme nebo sedíme na jednom místě. Lidí postižených křečovými žílami je mnoho, ženy trpí varixami asi dvakrát více než muži. První příznaky se mohou objevovat už kolem 20 let. Významnou roli zde hraje dědičnost.

Co to jsou křečové žíly

Žilní stěna je méně pružná, tlaku krve klade menší odpor a je více propustná, a v kombinaci s nesprávným životním stylem nebo hormonálními vlivy vede k chronické žilní nedostatečnosti.

Žíla se tlakem krve v určitém místě rozšíří a chlopně přestanou doléhat. Častou příčinou chronické žilní nedostatečnosti bývá těhotenství především kvůli hormonálním změnám na počátku gravidity, které mění kvalitu žilní stěn, a později kvůli mechanickému útlaku krve v hlubokých pánevních žilách.

Chlopně a jejich funkce mohou být poškozeny, a to především zánětem žil, jejich ucpáním krevní sraženinou nebo poraněním. To vše způsobuje rozšiřování a prodlužování postižených žil.

Chronická žilní nedostatečnost je dlouhodobý a trvalý proces, který se ale pozvolna zrychluje. Má několik stupňů:

 • bolestivé otoky
 • noční křeče
 • silná pigmentace
 • ztráta ochlupení

U neléčených nemocných se mohou dostavit poruchy zásobování dolní končetiny krví nebo zhoršení hojení jakýchkoli, třeba i povrchových ran. V závěrečných fázích nejsou výjimkou ani hluboké a velmi nepříjemné žilní vředy.

Léčba křečových žil

Příznaky žilní nedostatečnosti bývají obvykle typické a lékař by neměl mít problém s diagnózou. Nejprve situaci vyhodnotí pohmatem, různými polohovými testy a s pomocí škrtidla si orientačně ověří stupeň postižení.

Léčba se liší podle stupně onemocnění. V raných stádiích jsou v rámci podpůrné terapie prakticky vždy doporučovány kompresní punčochy, které by se měly nosit přes den, kdy je námaha na nohy největší. Další podpůrnou léčbou jsou verotonika, většinou dostupná léčiva, která by měla zvyšovat pružnost a pevnost žilní stěny.

Varixy se mohou odstranit i operativně, ale to jenom v případech, kdy byly vyčerpány méně složité metody léčby.

Dbejte o své nohy a někdy jim ulevte tím, že si je prostě dáte do vyvýšeného místa, třeba na stůl.

Křečové žíly - problém nejen estetický patří do témat
 • Žilní problémy Věrka 13.05.2013 15:31:59

  Toto téma je asi nejhorší, co pro mě v poslední době bylo. Bolesti nohou, otoky, noční buzení kvůli bolestem a v létě v kraťasích jsem se styděla, jako nikdy. Hodně jsem o tom všem četla a na doporučení jsem vyzkoušela Priessnitz na žíly a cévy. Ani se nedá popsat, jak se teď cítím! Obrovská úleva a hlavně zmenšení žilek, které jsem myslela, že se už nezbavím. Teď je vše zamnou a věřím, že to bude jen a jen lepší :)

  • Re: Žilní problémy Monika 16.01.2015 11:37:13

   Je Priessnitz účinný i na vystouplé žíly? Nebo odstraní pouze metličky?

 • Michaela 04.04.2014 13:41:08

  Pro mě jsou žily hrozný stres a ještě teď, když vidím venku už to počasí a táhne mě to ke krátkým věcem. Kamarádka mě poradila Priessnitz žilní (ji to pomohlo), tak jsem si ho koupila a pevně věřím, že budu z něj stejně nadšená :)

 • krečové žíly Ivy 24.11.2013 17:37:51

  Já jsem s tím byla u doktora, protože jsem celý den za pultem a ani si nemůžeme sednout. Vážně mně nohy bolely a taky maminka na to trpí v sedmdesáti jako pes. Tak jsem byla na prohlídce a doktor mi řekl, že mi nedá (nepatuju se název) něco na předpis, že levněji mně vyjde koupit si Mobivenal a prodal mi dvě balení dokonce sám. Mám za sebou měsíc a je mi teda mnohem líp, takže doporučuju.

 • Křečáky Jana 28.06.2013 09:55:47

  Tak já souhlasím s Věrkou. Taky jsem trpěla na otoky a bála se, že se mi žilky budou rozšiřovat, ale naštěstí jsem za včas začla užívat tobolky Priessnitz, které mi pomohly. I v tom horku, co bylo jsem žádnou zátěž ani otoky nepocítila a nové žilky se mi taky netvoří :)

 • křečové žíly Coufalová Sylva 17.11.2012 21:38:47

  Sylvo dobře si to přečti. mamka

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Křečové žíly ptejte se v poradně

Diskuze na téma Křečové žíly

 • Jarmila 03.02.2017 05:02 křečové žíly

  Prosim vas, jsem tehorna abojim se krecovych zil.Myslite si, ze pomuze jakoprevence takoveto…

 • Pavlina 24.01.2017 16:01 křečové žíly

  Dobry den,jen se chci podelit se svoji zkusenosti na krecove zily a pak se to rozjelo az do…

 • kyslik 02.02.2016 16:02 křečové žíly

  Hyperbaricka kyslikova komora - Reseni Proti cukrovce, bércovým vředům a pro hojeni ran - vice na…

 • Gabka 12.01.2016 16:01 křečové žíly

  Já se o něm teda dozvěděla od známé, koupila jsem si ho - překvapila mě i celkem nízká cena.…

 • Aneta 22.12.2015 15:12 křečové žíly

  Mě bylo doporučeno v lékarně žilní mazání priessnitz.. mažu pravidelně a křečáky mi pomaličku…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku