Jak vyzrát na křečové žíly

Pocit těžkých nohou, otoky kotníků, ztížená chůze a bolest v lýtkách, později již viditelné vystouplé žíly, které dokáží opravdu potrápit. Vliv na vznik křečových žil má styl života, životospráva, obezita a v neposlední řadě dědičnost. Jak zabránit jejich vzniku, případně je zmírnit ?

Jak vznikají křečové žíly

Oslabená žilní stěna, chybějící nebo nedomykavé chlopně a městnání krve v žilách. Křečové žíly souvisí s žilní nedostatečností, která je podporována dlouhým stáním, špatným sezením a zejména dědičností, zhoršení pak nastává v těhotenství. Zvýšený tlak na žilní stěnu dlouhodobě žíly poškozuje, dochází k jejich rozšiřování a vystupování nad povrch kůže. Křečové žíly se v současné době řadí mezi civilizační choroby a postihuje dvakrát více žen než mužů.

Dá se zabránit vzniku křečových žil?

Náběh na vznik křečových žil můžeme zmírnit, ne však zcela zastavit. Dědičné dispozice nelze ošálit. Můžeme si však začít dávat pozor na způsob sezení, vyhýbat se dlouhému stání, začít více sportovat, shodit pár kilo a dopřát si občas studenou koupel nohou, vynechat časté nošení podpatků. Na prevenci se podrobně podíváme v následujících řádcích.

Sport a pohyb všeobecně

Plavání, chůze, tanec, jóga, pilates a jízda na kole, tyto sporty patří k těm nejvhodnějším, protože bychom se při pohybu měli vyvarovat prudkým skokům a nárazům. Sportu bychom se měli věnovat alespoň třikrát týdně, ale i půlhodinka denně svižné chůze žílám jenom prospěje. Přiměřené stahy svalů totiž napomáhají proudění krve směrem k srdci a urychlují žilní návrat.

Masírování nohou

Velmi účinně působí masáže nohou ve směru žilní cirkulace (od kotníků směrem nahoru). Nohy masírujeme jemnými krouživými pohyby, stačí 5 - 10 minut denně a nohám se krásně uleví. Pro ještě lehčí pocit a větší efekt masáže použijeme chladivý masážní gel.

Pohodlná obuv i oblečení

Zatěžování nohou častým nošením vysokých podpatků, tím křečové žíly jen podporujeme, stejně tak nošením zcela plochých bot. Ideální výška podpatku jsou 3 - 4 cm (nejlépe na klínku). Podobné je to i s oblékáním, příliš upnuté spodní prádlo, těsné korzety a těsné džíny nejsou pro krevní oběh tím pravým.

Pravidelné cvičení před spánkem

Uvolnit nahromaděnou krev v dolních končetinách a trochu se rozhýbat, za to nám nohy poděkují. Jak na to? Zvedneme nohy do výšky a necháme je v této poloze odpočívat 10 minut. Nožky si můžeme opřít o stěnu nebo něčím podložit, aby byly výše než hlava. Poté pomalými krouživými pohyby rozhýbeme kotníky, chodidla i prsty a opatrně protáhneme do špiček a zaflexujeme. Opakujeme, dokud nám to je příjemné. Po takovémto cvičení pocítíme ihned úlevu.

Studená voda rozproudí krev

Nohy po celodenní námaze uvítají také studenou sprchu či koupel (pro odvážnější a otužilejší). Pro žíly je to velice prospěšné. Teplá voda žílám příliš neprospívá, dochází tak ke snížení elasticity kožní stěny. Proto je v případě křečových žil, otoků a křečí vhodně vyvarovat se horkým koupelím, sauně a soláriu.

Foto: Sxc.hu

Jak vyzrát na křečové žíly patří do témat
 • Marcela 05.04.2016 21:38:19

  Prosím Vás, začínám mítpomalu křečové žíly.Používáte některátakovéto punčochyhttp://www.distrimedpomucky.cz/kompresni-puncochy-kompresivni-ponozky-na-krecove-zily/new-relax-70-den-ad-vel-m-svetla.html a pomáhají? Slyšímhodně názorů - že ano, azároveň i ne. Tak jestlimáte některá zkušenosti.Díky Marcela

 • Helena 08.07.2014 15:48:50

  Můžu se zeptat, kolik toho Wobenzymu a jak často? Děkuji Helena

  • Re: Radovana 22.07.2014 14:11:03

   Brala jsem 3x6 denně po dobu tří měsíců. Otoky mi ustoupily a křečové žíly nemají tendenci se moc vracet. Lékařka mi doporučila, abych kůru jednou do roka opakovala.

   • Re: Re: Lada 03.11.2015 10:23:26

    Přesně takhle jsem ho brala také a pomohl mi. Akorát se fakt musí brát nalačno, protože jinak jsou to vyhozené peníze.

 • Křečové žíly Běla 19.06.2014 13:08:03

  Děkuji za pěkně napsaný článek. Musím říci, že mě velmi překvapilo, že nohám škodí i časté nošení plochých bot. Vždy jsem měla za to, že je to spíše více spojené s vysokým podpatkem. Studená voda je úžasná snad úplně na vše - jednak otužováním člověk posiluje imunitu, dále to prospívá ženám majícím problém s celulitidou a v neposlední řadě, jak píšete, je výborná na křečové žíly. V posledních letech mi také velmi pomohl wobenzym. Netrpím téměř vůbec na otoky nohou a křečové žíly mají spíše tendenci mizet, než se nově objevovat. Ještě jednou Vám děkuji za pěkné počtení, Běla

  • Re: Křečové žíly Eliška 21.06.2014 16:42:16

   To je opravdu zajímavá záležitost, také jsem to netušila. Křečové žíly mě sužují už pěknou řádku let a nějak se mi jich nedaří zbavit. Navíc mám obecně problémy s otoky - ruce, obličej. Dle mého názoru je to spojené se zadržováním vody. Myslíte si, že i v mém případě by mi wobenzym mohl pomoci? Před Vám děkuji zas odpověď.

   • Re: Re: Křečové žíly Běla 27.04.2015 16:15:40

    Dobrý den, po dlouhé době jsem zabloudila na tuto diskuzi a všimla jsem si, že jsem na Váš dotaz nereagovala... Trochu pozdě, vím:) Ale třeba sem zabrouzdáte stejně jako já a zpráva se k Vám dostane. Ve Vašem případě nevidím důvod, proč by Wobenzym neměl pomoci. Jak jsem psala, hodně mi pomohl právě od oněch otoků a křečové žíly se mi již tolik netvoří.

 • Křečové žíly Radovana 30.06.2014 11:10:16

  Byla jste s tím u lékaře? Co Vám řekl? Já jsem wobenzym brala jednak na křečové žíly a na zmírnění otoků například po vytržení zubu a zde se mi osvědčil. Co se týče zadržování vody s ním zkušenosti nemám.


Adresář

Křečové žíly ptejte se v poradně

Diskuze na téma Křečové žíly

 • Jarmila 03.02.2017 05:02 křečové žíly

  Prosim vas, jsem tehorna abojim se krecovych zil.Myslite si, ze pomuze jakoprevence takoveto…

 • Pavlina 24.01.2017 16:01 křečové žíly

  Dobry den,jen se chci podelit se svoji zkusenosti na krecove zily a pak se to rozjelo az do…

 • kyslik 02.02.2016 16:02 křečové žíly

  Hyperbaricka kyslikova komora - Reseni Proti cukrovce, bércovým vředům a pro hojeni ran - vice na…

 • Gabka 12.01.2016 16:01 křečové žíly

  Já se o něm teda dozvěděla od známé, koupila jsem si ho - překvapila mě i celkem nízká cena.…

 • Aneta 22.12.2015 15:12 křečové žíly

  Mě bylo doporučeno v lékarně žilní mazání priessnitz.. mažu pravidelně a křečáky mi pomaličku…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku